vineri, 26 iunie 2026

Toate religiile sunt o formă de sclavie organizată…


”Toate religiile 
sunt o formă de sclavie organizată…
Am petrecut ani studiindu-le. 
Creștinism, islam, iudaism, hinduism, budism, bahá’í, sikhism, orice vrei. Toate îți vând același mecanism: o poveste de frică, supunere, ierarhie și vină.
Toate au fost inventate de bărbați pentru a controla femeile.
Toate legitimează nedreptatea socială și rasială.
Toate promovează ideea că există cineva mai „ales”, mai „curat”, mai „aproape de dumnezeu” decât restul.
Toate îți spun să te supui.
Toate cărțile „sfinte” sunt manuale de politică și propagandă, nu de etică.
Acolo nu e morală. E frică mascată în virtute.
E control emoțional deghizat în înțelepciune.
E abuz spiritual lăudat ca „adevăr etern”.
Religia nu e separată de politică.
Religia ESTE politică.
Toți dictatorii, toate sistemele opresive, toate imperiile, toate coloniile, TOATE au folosit religia ca scuză.
Spui ceva?
Ești pedepsit.
Critici religia?
Ești un păcătos.
Te îndoiești?
Ești rătăcit.
Nu te supui?
Mergi în iad.
Asta e „libertatea” religiei.
Religia spune că femeia trebuie să fie acoperită, să tacă, să fie umilă.
De ce nu se acoperă bărbatul?
De ce doar ea trebuie să „tenteze” și să fie „curată”?
De ce corpul femeii e o problemă, dar al bărbatului e libertate?
Nimeni nu răspunde, doar se repetă: „Așa vrea dumnezeu.”
Când un copil se naște, nu alege. I se impune.
De mic este spălat pe creier cu „păcat”, „rușine”, „dumnezeu vede”, „dumnezeu bate”, „vei arde”.
Îi este ucis liberul arbitru înainte să știe ce înseamnă.
Și apoi, la maturitate, ni se spune că avem „libertatea de a alege religia”.
Asta nu e alegere.
E condiționare.
E dresaj psihologic, generație după generație.
Religia justifică uciderea în masă (cruciade, jihad, pogromuri, sacrificii).
Justifică sclavia.
Justifică colonialismul.
Justifică violul.
Justifică mutilarea genitală.
Justifică apartheidul.
Justifică toate crimele făcute „în numele lui dumnezeu”.
Creștinismul a ars femei de vii și a numit asta „protecție spirituală”.
Islamul omoară femei cu pietre și îi spune „lege divină”.
Iudaismul spune că femeia e necurată și nu poate intra în templu.
Hinduismul a susținut arderea văduvelor.
Budismul interzice femeilor accesul în unele mănăstiri.
Sikhismul predică egalitate, dar în practică femeile tot nu conduc.
Toate sunt ipocrizie.
Și toate cer sacrificii, supunere, genunchi plecați și tăcere.
Toate au nevoie de frică.
Fără frică, religia nu funcționează.
Fără rușine, nu te poate controla.
Fără vină, nu te poate manipula.
Religiile NU vor ca tu să gândești.
Vor să crezi. Să repeți. Să nu întrebi.
Când un om spune „dumnezeu a zis”, discuția se oprește.
E acolo finalul rațiunii.
Pentru că nu mai ai voie să analizezi.
Nu mai ai voie să observi contradicțiile.
Totul devine tabu.
Și dacă spui ceva — ești etichetat: eretic, păcătos, rătăcit, antihrist, apostat, pierdut.
Religia este cel mai mare mecanism de control social din istoria umanității.
Și este încă în funcțiune.
Sub pretexte de „credință”, „tradiție”, „respect”, „alegere personală”.
Dar nu e alegere.
Este frică transmisă din mamă în copil.
Este rușine băgată în oase din copilărie.
Este control. Sistemic.
Este sclavie invizibilă.
Vrei să fii liber?
Atunci trebuie să ai curajul să spui adevărul despre religie, oricât ar durea.
Toate religiile sunt o frână pusă peste conștiință.
Toate te vor obedient.
Niciuna nu te vrea cu adevărat liber.
Toate religiile disprețuiesc femeia prin însăși biologia ei.
Cel mai clar exemplu? Menstruația.
Un proces natural, ciclic, vital pentru reproducere.
Fără el, omenirea nu ar exista.
Și totuși, în TOATE religiile este văzut ca o murdărie.
Un păcat.
O „impuritate”.
O „rușine” ce trebuie ascunsă, izgonită, pedepsită tăcut.
Iudaismul spune că o femeie la menstruație e „niddah” – necurată.
Timp de 7 zile, nu are voie să atingă soțul, patul, mâncarea, templul.
După, trebuie să se purifice într-o baie rituală.
Ca și cum sângele ei o face murdară.
Creștinismul, moștenind acest model, o exclude.
Nu are voie să atingă lucruri „sfinte”.
Femeile, în tăcere, stau în biserici știind că „nu sunt vrednice”.
Nu se vorbește despre menstruație, e un tabu rușinos.
Iar în unele secte, femeile încă sunt izgonite din spații sacre în acele zile.
Islamul este și mai clar:
Femeia nu are voie să se roage, să postească, să atingă Coranul, să intre în moschee în timpul menstruației.
Trupul ei e considerat „najs” – impur.
Nu are voie să întrețină relații.
Bărbatul e „scutit” de apropiere.
Femeia e trimisă în colț, până devine „curată”.
Adică, până nu mai e ea.
Hinduismul o izolează complet:
Femeia e considerată „necurată” și trebuie să fie separată de familie.
Nu are voie să gătească, să atingă vase, să doarmă în patul ei.
Există chiar „colibe de menstruație”, în care femeile sunt izolate fizic, ca niște paria temporari.
Există femei care mor acolo, mușcate de șerpi, arse sau înghețate.
Dar „așa vrea zeul”.
Budismul și taoismul, deși aparent „mai blânde”, impun același concept de impuritate energetică:
Femeia menstruată e interzisă în anumite ritualuri.
Este considerată dezechilibrată spiritual în acele zile.
Tăcere. Rușine. Distanță.
Toate religiile, fără excepție, transformă menstruația – un proces biologic normal – într-un stigmat.
Femeia devine, periodic, o ființă de mâna a doua.
O anomalie temporară.
Un inconvenient rușinos.
Dar realitatea este: nu sângele e murdar.
Ci gândirea care îl condamnă.
Femeia sângerează lunar ca parte din echilibrul vieții.
Dar religia nu vrea echilibru.
Vrea rușine.
Vrea separare.
Vrea tăcere în fața unei evidențe naturale, ca să păstreze dominația bărbatului și controlul asupra corpului femeii.
Și atunci apare întrebarea:
De ce toate religiile au o problemă cu corpul femeii?
Răspunsul e simplu:
Pentru că trupul femeii le scapă de sub control.
Poate da viață.
Poate sângera fără să moară.
Poate simți intens.
Poate gândi liber.
Religiile, construite de bărbați, se tem de femeia care nu se rușinează de trupul ei.
Se tem de femeia care își cunoaște biologia, natura, forța.
Așa că o reduc la „păcat”.
O numesc „impură”.
O acoperă. O izolează. O educă în rușine.
Încă din copilărie, o fată e învățată să se simtă greșită pentru ceea ce este.
Religiile nu sunt doar misogine.
Sunt anti-viață.
Anti-natură.
Anti-trup.
Și când transformi menstruația într-o condamnare lunară, creezi generații întregi de femei care se urăsc pe ele însele fără să știe de ce.
Care se simt defecte.
Slabe.
Vinovate.
Neacceptate.
Și apoi devin mame și transmit aceeași rușine mai departe.
Acesta este unul dintre cele mai tăcute și eficiente lanțuri mentale pe care religia le-a pus vreodată pe gâtul unei ființe umane.
Să faci o femeie să creadă că sângele ei o face mai puțin valoroasă.
Adevărul e că sângele ei e viață.
Dar religia îl numește păcat.
Un copil care vine dintr-o mamă oprimată,
vine deja încărcat cu frici, cu ruşine, cu limite care
nu sunt ale lui.
Vine cu o tăcere în sânge, cu o vină care nu-i aparține, cu o amintire uitată a durerii transmise prin corpul femeii ce l-a purtat, prin emoțiile şi gândurile pe care mama nu le-a putut exprima,
ci doar le-a tăcut, le-a ascuns, le-a îngropat adânc.
Această moştenire nevăzută îl însoțeşte de la început, definindu-i felul în care se va raporta la sine şi la lume, până când conștientizează şi rupe lanţul.”

Sursa: net. 
Mulțumesc autorului cu ale cărui cuvinte rezonez, pe care însă nu îl cunosc

Cheloo

"Cheloo deranjează. Provoacă urticarie. E anticomunist. Antiprogresist. Anticapitalist. Anti instituții. Anti sistem. Da. Inclusiv instituția bisericii. Nu e împotriva ortodoxiei. Nu e ateu. Nu e anti preoți. Ci anti popi. Nu mai puneți botu la ce îndrugă propaganda care încercă cu atâta disperare să îl separe de popor. Și cine nu e anti popi. Ce? Nu aveți curajul să vorbim pe față despre homosexualitatea și pedofilia cuibărite de atâția ani în BOR? Omu are propriul lui drum către Hristos. La fel ca noi toți. Serafim Rose a fost dintotdeauna sfânt? 

Cheloo e tot ce urăște cel mai mult sistemul ăsta bolșevic. Personalitatea puternică. Onestitatea directă. Independență. Reziliență. Refuzul de a se conforma. Nimeni. Absolut nimeni. Nu îi poate contesta sinceritatea și manifestările continue anti sistem. Indiferent ce părere ai despre calitatea textelor, sinceritatea și autenticitatea lui Cheloo nu pot fi puse la îndoială. Nu joacă un rol. Nu e fals.

Paraziții au educat generații. Sute de mii de tineri întru gândire independentă. Și am folosit cuvântul educat în deplină cunoștință de cauză. Dacă lăsați superficialitatea deoparte. Și aerele de mironosițe virgine. Ifosele. Ascultați albumele. Printre înjurături și limbaj vulgar găsiți comori de rezistență anti sistem. Munți întregi. Nu doar mesaje. Manifeste.

E unu pe aici care se fute în cur cu moralitatea și I-a rezultat Cheloo + televiziune = nu. Că e vulgar. Că e drogat. Că e incompatibil. Nu o să îi dau nume că îmi e lene să mă iau pulă în gură cu el. Ce a căutat Cheloo pe TV? Să îți dea ție la muie. Asta a căutat. Faptul că ani de zile am avut un om onest care a ținut propaganda progresistă în șah nu a contat deloc? Voiai unu steril care să nu aibă opinii controversate în public și să accepte docil bărbați rujați în fustițe roz doar pentru că Delia și Bendeac îi consideră emancipați? Ai 200 de canale pe TV. Te lezează sinceritatea. Dar accepți docil dresajul. Bravos. Tu ești vulgar. Uitată-te la Măruță. Eu vreau un nebun care să își bage pula în corectitudinea politică.

Ombladonofficial. Acceptă poziții la TV. Fute-i în gură și ia-le și banii. 

Adevărul nu se transmite niciodată pe cale diplomatică. Niciodată. Doar minciuna operează în parametrii corecți politic. Adevărul doare. Urlă. Își bagă pula și scuipă. 

Puneți botu că Cheloo e nebun. Și dacă e nebun a ajuns așa din cauză că e înconjurat de idioți. Face slalom printre cretini. Și cum să nu înnebunești când te uiți la țara ta și ea a devenit all you can eat. În engleză. Că româna pute. Presa v-a mințit cu pandemia. V-a mințit cu președintele. Și acum o credeți? Atât de proști sunteți? Prima regulă. Adevărul este fix opusul a ce zice presa. A doua regulă. Statul minte. Atât. Două reguli. E greu? Tot ăștia ca voi l-ați considerat și pe Eminescu sifilitic. Și tot tagma asta l-a condamnat și pe Hristos. 

Cheloo nu are nevoie de bâlbâiți de oameni să îi țină partea. A intrat deja în istorie. Istoria este singura monedă a timpului. În antiteză cu mărunțișul pe care omul de rând îl strânge la ciorap sau îl ia la bani mărunți. A creat. A influențat. Și-a sculptat singur numele în cartea istoriei cu dalta nesimțirii și a aroganței celui care e viu. Nu poate fi amuțit. Cheloo suntem sute de mii de răzvrătiți. Din scările blocurilor și din cartiere mărginașe. Nu suntem elite. Suntem sarea pământului. Sloboade, Doamne, în lume nebunia!"

✍️ Abel Dimitriev

sâmbătă, 6 iunie 2026

Richard III-povestea ascensiunii sângeroase şi a prăbuşirii unui rege

Am văzut de nenumărate ori acest spectacol cu diverse trupe şi regii diferite dar spectacolul de la încheierea Festivalului Shakespeare a fost şi va rămâne mult timp în memoria iubitorilor de teatru.

Spre deosebire de alte versiuni în acest spectacol rolul regelui Richard III este interpretat de Evgenia Dodina, apreciată actriță israeliană iar Le Figaro remarca despre ea că „este, ea singură, un adevărat festival”.

De remarcat în acest spectacol este faptul că actorii nu numai spun replicile dat şi cânta sau danseaza ca la majoritatea pieselor pe câte le-am văzut de-a lungul timpului la Teatrul Evreiesc din Bucureşti.

De asemenea sunt multe momente în care o parte din actori interacţionează cu publicul spectator.




Richard III de la Gesher Theatre reimaginează thrillerul politic al lui Shakespeare ca un eveniment teatral de mare intensitate. Povestea îl urmărește pe Richard, Ducele de Gloucester, un strateg strălucit, condus de furie, inteligență și o sete neobosită de putere. Marcat fizic și marginalizat social, el transformă excluderea într-o armă, manipulând rivalii, seducând aliați și orchestrând o ascensiune nemiloasă către tronul Angliei. Spectacolul se desfășoară într-un peisaj fragmentat și expresionist, unde limbajul, identitatea și alianțele se schimbă constant. Richard navighează această lume instabilă cu precizie teatrală, atrăgând publicul în confidențele sale și dezvăluind mecanismele controlului politic. Ansamblul redă o societate prinsă între teamă și fascinație, incapabilă să reziste forței ambiției lui Richard, chiar și atunci când el o subminează din interior. Pe măsură ce tirania lui Richard se adâncește, atmosfera devine tot mai claustrofobă: fantomele apar, loialitățile se prăbușesc, iar regatul alunecă spre violență și decădere morală. Spectacolul culminează într-o confruntare brutală pe câmpul de luptă, unde domnia lui Richard se prăbușește sub greutatea haosului creat. Această interpretare plasează publicul în mijlocul unei lumi în care adevărul este manipulat, puterea este adictivă, iar granița dintre conducător și performer se estompează.


Distribuție & Echipă artistică


Richard, Duce de Gloucester, regele Richard al III-lea - Evgenia Dodina | Regele Eduard al IV-lea, fratele lui Richard/Ducesa de York, mama lui Richard, Eduard și Clarence – Doron Tavori | George Clarence/Stanley – Israel (Sasha) Demidov | Ducele de Buckingham – Gilad Kletter | Regina Elisabeta, soția lui Eduard - Michal Weinberg | Lady Anne, văduva lui Edward, fiul regretatului rege Henric al VI-lea, soția lui Richard – Karin Seruya, Uval Scharf | Lord Hastings/Primarul Londrei – Alexander Senderovich | Sir William Catesby - Paulo E. Moura | Sir Brackenbury, locotenentul Turnului - Eli Menashe | Contele Rivers, fratele reginei Elisabeta/Prințul Edward - Noam Tal | Lord Grey, fiul reginei Elisabeta, Duce de York - Shir Sayag | Asasin – Shlomi Bertonov | Episcopul – Maxim Rosenberg/Ori Yaniv


Echipa artistică


Autorul piesei: William Shakespeare | Traducere/Adaptare: adaptare de Itay Tyran, tradus în ebraică de Dori Parnes | Regia: Itay Tiran | Scenografia: Eran Atzmon | Costume: Judith Aharon | Design de lumini: Gleb Filshtinsky | Design video: Victor Sorokin | Sunet/Muzică: Michael Vaisburd | Coregrafia: Renana Raz | Producție muzicală Amit Poznansky | Traducere cântece limba română: Mihai Vladimirescu

Câteva imagini din spectacol puteţi vedea aici şi aplauzele de la final mai jos.