"Cheloo deranjează. Provoacă urticarie. E anticomunist. Antiprogresist. Anticapitalist. Anti instituții. Anti sistem. Da. Inclusiv instituția bisericii. Nu e împotriva ortodoxiei. Nu e ateu. Nu e anti preoți. Ci anti popi. Nu mai puneți botu la ce îndrugă propaganda care încercă cu atâta disperare să îl separe de popor. Și cine nu e anti popi. Ce? Nu aveți curajul să vorbim pe față despre homosexualitatea și pedofilia cuibărite de atâția ani în BOR? Omu are propriul lui drum către Hristos. La fel ca noi toți. Serafim Rose a fost dintotdeauna sfânt?
Cheloo e tot ce urăște cel mai mult sistemul ăsta bolșevic. Personalitatea puternică. Onestitatea directă. Independență. Reziliență. Refuzul de a se conforma. Nimeni. Absolut nimeni. Nu îi poate contesta sinceritatea și manifestările continue anti sistem. Indiferent ce părere ai despre calitatea textelor, sinceritatea și autenticitatea lui Cheloo nu pot fi puse la îndoială. Nu joacă un rol. Nu e fals.
Paraziții au educat generații. Sute de mii de tineri întru gândire independentă. Și am folosit cuvântul educat în deplină cunoștință de cauză. Dacă lăsați superficialitatea deoparte. Și aerele de mironosițe virgine. Ifosele. Ascultați albumele. Printre înjurături și limbaj vulgar găsiți comori de rezistență anti sistem. Munți întregi. Nu doar mesaje. Manifeste.
E unu pe aici care se fute în cur cu moralitatea și I-a rezultat Cheloo + televiziune = nu. Că e vulgar. Că e drogat. Că e incompatibil. Nu o să îi dau nume că îmi e lene să mă iau pulă în gură cu el. Ce a căutat Cheloo pe TV? Să îți dea ție la muie. Asta a căutat. Faptul că ani de zile am avut un om onest care a ținut propaganda progresistă în șah nu a contat deloc? Voiai unu steril care să nu aibă opinii controversate în public și să accepte docil bărbați rujați în fustițe roz doar pentru că Delia și Bendeac îi consideră emancipați? Ai 200 de canale pe TV. Te lezează sinceritatea. Dar accepți docil dresajul. Bravos. Tu ești vulgar. Uitată-te la Măruță. Eu vreau un nebun care să își bage pula în corectitudinea politică.
Ombladonofficial. Acceptă poziții la TV. Fute-i în gură și ia-le și banii.
Adevărul nu se transmite niciodată pe cale diplomatică. Niciodată. Doar minciuna operează în parametrii corecți politic. Adevărul doare. Urlă. Își bagă pula și scuipă.
Puneți botu că Cheloo e nebun. Și dacă e nebun a ajuns așa din cauză că e înconjurat de idioți. Face slalom printre cretini. Și cum să nu înnebunești când te uiți la țara ta și ea a devenit all you can eat. În engleză. Că româna pute. Presa v-a mințit cu pandemia. V-a mințit cu președintele. Și acum o credeți? Atât de proști sunteți? Prima regulă. Adevărul este fix opusul a ce zice presa. A doua regulă. Statul minte. Atât. Două reguli. E greu? Tot ăștia ca voi l-ați considerat și pe Eminescu sifilitic. Și tot tagma asta l-a condamnat și pe Hristos.
Cheloo nu are nevoie de bâlbâiți de oameni să îi țină partea. A intrat deja în istorie. Istoria este singura monedă a timpului. În antiteză cu mărunțișul pe care omul de rând îl strânge la ciorap sau îl ia la bani mărunți. A creat. A influențat. Și-a sculptat singur numele în cartea istoriei cu dalta nesimțirii și a aroganței celui care e viu. Nu poate fi amuțit. Cheloo suntem sute de mii de răzvrătiți. Din scările blocurilor și din cartiere mărginașe. Nu suntem elite. Suntem sarea pământului. Sloboade, Doamne, în lume nebunia!"
✍️ Abel Dimitriev